DECOM JOB: КІЛЬКА ЗАГАЛЬНИХ МІРКУВАНЬ ЩОДО СПЕЦИФІКИ ПРОЦЕСІВ ДЕКОМУНІЗАЦІЇ У ПРОСТОРАХ МІСТА

  • Світлана Шліпченко Центр Урбаністичних Студій НаУКМА
Ключові слова: декомунізація, деконструкція, пам’ять в урбаністичному просторі, пам’ятник, пам’ятка, спадок, символічний ландшафт

Анотація

Події Майдану 2013-2014 рр. та подальші політичні зміни в країні надали нового, радикального імпульсу процесам декомунізації. Верховна Рада ухвалила низку декомунізаційних законів, що, зокрема, стосувалися й змін у топоніміці, демонтажу пам’ятників, монументів та меморіалів тоталітарної доби та її символіки. Відтак, «символи» і «знаки» комуністичної доби мали бути прибрані з відкритих публічних просторів міст, містечок і сіл (площ, вулиць, парків тощо), рівно як і з просторів публічного доступу (муніципальних та урядових будівель, музеїв, театрів, закладів освіти, вокзалів, станцій метро тощо). Ці закони залишали певні лакуни (скажімо, застосування комуністичної/радянської символіки у масовій споживацькій культурі), не завжди чітко формулювали та специфікували способи й засоби імплементації, а також і сфери компетенцій відповідальних осіб. Це вилилось у хаотичне потрактування і застосування цих законів, породило численні конфлікти й непорозуміння, викликало хвилю публічного невдоволення та дискусій з боку широкої публіки, експертів та представників локальної влади, відкрило шлях до постійних конфронтацій, коли болючі питання з «минулого» використовувались для формування політичних оцінок. Але поряд із тим, ці процеси спонукали до перегляду та реконцептуалізації способів залучення «минулого» для репрезентації пам’яті у просторах міста. Постали нові питання - як ми як спільнота уявляємо собі збереження пам’яті, чи достатньо поставити пам’ятник-монумент-меморіал, щоб пам’ятати? Які існують форми збереження пам’яті у критичній ситуації зникнення та кардинальних змін форм культурної пам’яті? Зазначено, що крім акценту на «подієвості» (практиках вшанування), можуть бути ще й апропріації – як переосмислення пам’ятника в інакшому контексті. Це потребує також розроблення механізму запровадження та фінансування таких підходів. Автор зауважує, що цей спосіб (якщо об’єкт зазнає регулярних мистецьких «апропріацій») є досить дієвим, щоб весь час провокувати питання, стимулювати пам’ять, змушувати думати.

Посилання

Alberti, L.-B. (1937). Otryvok o ville iz traktata «O seme». V Desyat knig o zodchestve: v 2-kh tt. (T. 2). Moskva, SSSR: Izd-vo Vsesoyuznoy akademii arkhitektury.

Anderson, B. (2001). Uiavleni spilnoty. Kyiv, Ukraina: Krytyka.

Appadurai, A. (1996). Modernity at Large. Minneapolis, MN: University of Minnesota Press.

Assmann, J. (2011). Cultural Memory and Early Civilization: Writing, Remembrance, and Political Imagination. Cambridge: CUP. DOI: https://doi.org/10.1017/CBO9780511996306

Bataille, G. (1997). Architecture. In N. LEACH (Еd.) Rethinking Architecture. L&NY: Routledge.

Berlant, L. (1991). The Anatomy of National Fantasy: Hawthorne, Utopia and Everyday Life. Chicago, ILL: Chicago UP.

Connerton, P. (2009). How Modernity Forgets. Cambridge, England: CUP. DOI: https://doi.org/10.1017/CBO9780511627187

De Certeau, M. (1988). The Practice of Everyday Life (2nd ed.). Berkeley, СА: University of California Press.

Gross, K. (1992). The Dream of the Moving Statue (р. 175). Ithaca, NY: Cornell University Press.

Hatherley, O. (2016). Landscapes of Communism (2nd ed.). Penguin Books.

Hobsbawm, Е. &Ranger, T. (Eds.) (1983). The Invention of Tradition. Cambridge, England: CUP.

Konnerton, P. (2004). Yak suspilstva pamiataiut. Kyiv, Ukraina: Nika-Tsentr..

Linnichenko I. A. (1912). Istoricheskiy put i muzey g. Kieva. Odessa, Rossiyskaya imperiya: Tekhnik.

Lowenthal, D. (1985). The Past is a Foreign Country. Cambridge, England: CUP.

Nora, P. (Еd.) (1984). Les Lieux de la Mémoire. Paris, France: Gallimard.

Riegl, A. (1903/2000). Der moderne Denkmalkultus, sein Wesen, seine Entstehung / The Modern Cult of Monuments: Its Character and its Origin. In: Oppositions Books (рр. 621-650). Cambridge, MA: The MIT Press.

Savage, K. (2009). Monument Wars: Washington, D. C., the National Mall, and the transformation of the memorial landscape. Berkeley, СА: University of California Press.

Sorkin, M. (2013). All Over the Map: Writing on Buildings and Cities. London & NY: Verso.

Subiros, Zh. (2013). Kulturni stratehii ta onovlennia mista: dosvid Barselony. U Misto y onovlennia. Kyiv, Ukraina: Fundatsiia Henrikha Bollia.

Yates, F. (1966). The Art of Memory. London, England: Routledge & Kegan Paul

Опубліковано
2017-10-25
Як цитувати
Шліпченко, С. (2017). DECOM JOB: КІЛЬКА ЗАГАЛЬНИХ МІРКУВАНЬ ЩОДО СПЕЦИФІКИ ПРОЦЕСІВ ДЕКОМУНІЗАЦІЇ У ПРОСТОРАХ МІСТА. City History, Culture, Society, (2), 152-165. https://doi.org/10.15407/mics2017.02.152
Розділ
Декомунізація та місто